Meble drewno lite

Stół z drewna litego – do jakich wnętrz pasuje?

Stół z drewna litego – do jakich wnętrz pasuje Producent Mebli RaWood Premium Furniture

Do tego, że stół jest jednym z ważniejszych mebli w mieszkaniu, nie trzeba przekonywać nikogo, kto ceni sobie życie rodzinne i towarzyskie. To przy stole spotykają się rodzice z dziećmi, małżeństwa, pary czy znajomi, żeby zjeść wspólnie posiłek, porozmawiać, pograć w gry planszowe. Czy jest możliwe, że moda będzie się zmieniać, a wraz z nią wystrój wnętrz, a stół pozostanie ten sam? To wszystko zależy od tego, jakie to będą style. Stoły z drewna litego to meble trwałe, solidne, a przez to mogą stać się funkcjonalną ozdobą mieszkania na długie lata. Drewniane stoły to doskonałe rozwiązanie do każdego rodzaju wnętrz. Niniejszy artykuł ma za zadanie przedstawić kilka przykładowych trendów dekorowania pomieszczeń, do których pasuje stół z drewna litego.

Stół z drewna litego – do jakich wnętrz pasuje Producent Mebli RaWood Premium Furniture

Wnętrza w stylu rustykalnym

To pierwszy styl, który przychodzi do głowy, gdy myślimy o drewnianych dodatkach. Nawiązuje do wystroju chat wiejskich sprzed wieków. Jego nazwa pochodzi od słowa „rustic”, które oznacza wiejski albo swojski. Dominują tutaj ręcznie wykonane meble drewniane oraz stonowane kolory akcesoriów, najczęściej to biel, zieleń, brąz oraz błękit. Stosuje się tu ludowe wzornictwo: firanki, koronki, serwetki i obrusy z motywami roślinnymi i folklorystycznymi. Jednak te dodatki nie mogą przyćmić efektu surowych mebli, gdyż obrus zakryłby piękno stołu z drewna litego.

Konwencja rustykalna najbardziej zauważalna jest w kuchni, gdzie ozdobą są gliniane naczynia i dzbany oraz folklorystyczna ceramika. Z założenia meble powinny być stare albo na takie stylizowane, ale niekoniecznie wszystkie. Można sobie na przykład pozwolić na nowy stół rustykalny skoro szafki są stare lub stylizowane na rustykalne. Z kolei w salonie stara skrzynia może pełnić funkcję stolika lub komody, na ścianie zawisną stare zegary, podłoga najlepiej, gdyby była drewniana i tu również idealnie będzie się komponował stół z drewna litego.

Styl klasyczny

Klasyka jest ponadczasowa dlatego, jeśli ktoś nie jest pewien co do stylu, w którym chciałby urządzić swoje wnętrze, to jest to bezpieczny wybór. Tutaj nie ma miejsca na rustykalne dodatki, wszystko jest raczej stonowane, poważne i doniosłe. Idealnie się  sprawdzi kanapa obita skórą, stylizowane komody i stoły dębowe. Całości  dopełnią świeczniki z mosiądzu, żyrandole, lustra i obrazy w złotych ramach. Aranżując wnętrze w stylu klasycznym, trzeba uważać, żeby nie przesadzić z nadmiarem akcesoriów, zwłaszcza na małych powierzchniach. Powinno być szykownie, ale z umiarem. Bezpieczniej będzie wtedy wybrać mniejszy drewniany stół, żeby nie przytłaczał wizualnie.

Jaki stół w lofcie?

Kolejne wnętrze, w którym świetnie się będzie prezentował stół z drewna litego to pomieszczenie w stylu loft. Jego charakterystyczne elementy to ściana z cegieł, betonowa wylewka, rury i przewody biegnące po ścianach. Ten sposób urządzania wnętrz pojawił się wraz z pierwszymi mieszkaniami, które powstały z dawnych fabryk. Idealnie sprawdza się w wielkich pomieszczeniach z wysokimi sufitami, których nie zagraci nawet stół loftowy o sporych gabarytach. Jednak coraz częściej miłośnicy surowych wnętrz aranżują w ten deseń swoje małe mieszkania. Wtedy bardzo istotne jest, żeby dobrać odpowiedni rozmiar mebli, ponieważ mimo małej powierzchni trzeba zachować wrażenie przestronności.

Stoły Prowansji

Coś dla miłośników decoupage’u i mebli drewnianych. Jak sama nazwa wskazuje, ten styl pochodzi z Prowansji, czyli południowowschodniej Francji. Wyraża tęsknotę za prostym, spokojnym życiem i stwarza wrażenie miejsca, w którym czas wolniej płynie. Charakterystyczne dla prowansalskiego wystroju wnętrz są łagodne kolory: lawendowy, błękitny czy piaskowy. Drewniane stoły i meble są tym lepsze, im są starsze. Wszelkie niedoskonałości drewna, świadczące o upływającym czasie, dodają uroku. Współcześnie to „nadgryzienie zębem czasu” jest produkowane fabrycznie, nowe meble w stylu prowansalskim mają wyglądać na stare. Idealnym uzupełnieniem urokliwych starych szaf i komód w delikatnym odcieniu będzie stół z drewna palonego i bielonego.

Styl vintage

To „powrót do przeszłości”, styl nostalgiczny dla tych, którzy lubią przeszukiwać giełdy starych mebli. Pozornie mogłoby się wydawać, że nowy stół z drewna litego nie będzie tu pasował. We wnętrzu vintage ściany będą najprawdopodobniej białe, natomiast dobór i odnawianie mebli pozostaje kwestią wyobraźni dekoratora. Nie ma tutaj zakazów ani wyraźnych wskazówek co do wzorów i kolorów, ma być retro. Można się spodziewać wzorzystych kanap z kolorowymi narzutami, stolika z gramofonem, wygodnych starych foteli z podłokietnikami.

Żeby uniknąć efektu przeładowania kolorowymi, stylizowanymi akcesoriami, można wstawić nowy, solidny drewniany stół. Świetnie się wkomponuje na przykład taki z dębowym blatem i witrażem. Będzie przykuwał wzrok i dobrze przy nim będą wyglądały krzesła z żółtym obiciem na drewnianych nogach.

Glamour – czyli na granicy elegancji i kiczu

Oryginalny stół z drewna litego z witrażem również pięknie wkomponuje się w styl glamour, który uwielbia szkło, połysk i przepych i mieniące się kolory. Tutaj w dobrym tonie jest zestawianie ze sobą różnych kształtów, na przykład do prostego stołu z witrażem znajomicie pasowały fotele obite miękkim pluszem. Całość ma sprawiać wrażenie luksusu. Z powodu mnogości mieniących się dodatków, trzeba uważać z doborem kolorów, ponieważ tutaj granica pomiędzy przepychem a kiczem jest bardzo cienka.

Mniej znaczy więcej

Minimalizm to bardzo popularny współczesny trend, którego głównym założeniem jest, że: „mniej znaczy więcej”. Tu już nie ma mowy o przepychu, rustykalności, swojskości i przytulności, ma być surowo, prosto i nieskomplikowanie. Dominują proste formy geometryczne – koło, trójkąt czy prostokąt. O dziwo, stół z litego drewna, który tak świetnie się sprawdza we wnętrzach tradycyjnych i stylach nostalgicznych, swojskich, nawiązujących do dawnych czasów, będzie tu również pasował. Idealnym przykładem jest stół CALLA II, który składa się z drewnianego blatu i konstrukcji stalowej zamiast klasycznych nóg.

Styl skandynawski

Przyglądając się stylom wnętrz, do których pasują stoły z drewna litego, nie sposób pominąć tego, którego popularność wciąż rośnie i nic nie wskazuje na to, żeby ta moda miała szybko przeminąć. Styl skandynawski jest lubiany za swoją bezpretensjonalność, prostotę i przytulność. Charakterystyczne dla niego są jasne kolory ścian, od bieli, poprzez kolory kości słoniowej do jasnych odcieni szarości. Styl skandynawski jest inspirowany naturą, dlatego doskonale tu pasują bambusowe dodatki. Podłogi najczęściej są drewniane lub pokryte wykładziną w geometryczne wzory.

Śmiało można tutaj pokusić się o kontrasty, przykładowo do białych krzeseł będzie pasował stół z drewna litego w ciemnym kolorze. Przytulności pomieszczeniu nadają poduszki i miękkie koce, ale te są zarezerwowane do części wypoczynkowej. W części jadalnej panuje surowość, zwyczajne krzesła i prosty stół bez ozdobników. Świetnie sprawdza się połączenie drewna z bielą, jak to ma miejsce w przypadku stołu z dębowym blatem.

Stół uniwersalny

Można by wymienić jeszcze kilka rodzajów wnętrz, do których pasują stoły z drewna litego. Materiały, z których są wykonane, zapewniają jego długotrwałość i odporność na zniszczenia. Model można dopasować w zależności od stylu, rodzaju i wielkości wnętrza. Pewne jest, że wybór jakiegokolwiek stołu z drewna litego jest zawsze trafiony, ze względu na ręczne wykonanie i wysoką jakość mebla.