Meble drewno lite

Pielęgnacja mebli lakierowanych i olejowanych

Pielęgnacja mebli lakierowanych i olejowanych

Drewniane meble zabezpieczone lakierem lub olejem wymagają właściwej pielęgnacji. Dzięki temu pozostaną piękne przez wiele lat. Regularne zabiegi konserwacyjne pozwolą cieszyć się swoimi meblami przez lata. Meble lakierowane są łatwe w konserwacji oraz zapewniają wysokość odporność na uszkodzenia. Natomiast meble olejowane doskonale podkreślają naturalne piękno drewna oraz jego charakter. Bardzo ważna jest pielęgnacja mebli lakierowanych i olejowanych, gdyż pozwoli to na przedłużenie trwałości mebli oraz ich perfekcyjnego wyglądu.

Stół VITA II - realizacja

Pielęgnacja mebli lakierowanych

Lakierowanie blatów stanowi doskonałą ochronę dla drewna. Utrzymanie w czystości lakierowanych powierzchni nie jest trudnym zadaniem. Kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia usuniesz przy pomocy miękkiej, suchej ściereczki, np. z mikrofibry. Przy użyciu jakiegokolwiek środka do czyszczenia nałóż go najpierw na ściereczkę i dopiero na drewno. Nie nakładaj produktów bezpośrednio na drewno. Natomiast rozpuszczony brud usuń czystą ściereczką. Pamiętaj, że nieodpowiednie środki mogą odbarwić drewno. Dlatego zawsze sprawdź na etykiecie czy dany produkt przeznaczony jest do mebli drewnianych lakierowanych oraz nakładaj go zgodnie z zaleceniem producenta.

Meble drewniane nie lubią wody, dlatego też nie powinno się myć ich wodą z płynem. Postępuj bardzo ostrożnie, jeżeli chcesz używać domowych sposobów na czyszczenie drewna. Nieodpowiednie metody mogą trwale uszkodzić lakierowaną powierzchnię. Zawsze należy sprawdzać, czy dany produkt jest przeznaczony do lakierowanych powierzchni drewnianych.

Pamiętaj, że są różne wykończenia drewna (np. połysk, mat) i do każdego jest inny środek do pielęgnacji. Jeden produkt nie może jednocześnie nadać połysku i zmatowić drewna. Meble z połyskiem często są z biegiem lat zmatowiałe. Do konserwacji użyj odpowiedniego i przeznaczonego do tego produktu, który nada piękny połysk. Jeżeli masz meble z wykończeniem matowym, użyj odpowiedniego i przeznaczonego do tego produktu nadającego wykończenie matowe, dzięki czemu matowa powierzchnia przestanie się świecić. Nie kupuj produktów uniwersalnych dwa w jednym. Środek może albo czyścić, albo zabezpieczać drewno.

Należycie użytkowany i konserwowany lakierowany blat z drewna litegonie wymaga wymiany powłoki lakierniczej, dzięki czemu blaty lakierowane długo zachowują piękny wygląd.

Komoda ADEO indywidualny projekt dąb naturalny - realizacja

Pielęgnacja mebli olejowanych

Pielęgnacja mebli olejowanych pozwoli nam cieszyć się ich naturalnym wyglądem przez długie lata. Nie jest to szczególnie trudne, ale wymaga zastosowania kilku zasad i przede wszystkim systematyczności. Blaty olejowane czyści się suchą albo delikatnie zwilżoną, miękką ściereczką, żeby uniknąć drobnych rysek na powierzchni. Trzeba zwrócić uwagę, by była ona wilgotna, ale nie mokra. Warto pamiętać także o tym, by meble olejowane czyścić zgodnie z ułożeniem słojów. Blaty z litego drewna wykończone olejem trzeba co jakiś czas pokryć olejem ponownie. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe.

Nigdy nie myj mebli olejowanych detergentami! Jest to prosta droga do powstania uciążliwej odbarwionej plamy. To samo dotyczy przypadkowego wylania alkoholu, należy szybko go usunąć, aby nie dopuścić do wchłonięcia w strukturę drewna, gdyż może to odbarwić drewno. Oraz gorących naczyń, które pozostawią po sobie ślad na powierzchni. Meble drewniane olejowane zawsze czyścimy tylko i wyłącznie łagodnymi środkami przeznaczonymi specjalnie do nich. Środek do czyszczenia zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nakładaj na ściereczkę i wyczyść drewno. Brud ściągnij czystą ściereczką.

Drewno chłonie olej stopniowo, dlatego też olejowanie należy wykonywać systematycznie. Częstotliwość olejowania zależna jest od rodzaju powierzchni, zazwyczaj 2-3 razy do roku (z obu stron). Olej zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nie stosuj go na mokrej powierzchni. Przed olejowaniem usuń brud, kurz i tłuszcz z drewna odpowiednim środkiem do czyszczenia mebli olejowanych.

 

 

konsolka MERIS - realizacja

Olejowanie w kilku krokach:

  • szlifowanie powierzchni: oczyść blat papierem ściernym o niskiej gradacji P180-220, może to być papier w kostce lub też przy pomocy szlifierki (zawsze wzdłuż słojów drewna!),
  • dokładnie oczyść powstały pył odkurzaczem bądź szmatką (należy pamiętać, by nie moczyć przeszlifowanego blatu, gdyż mogą podnieść się włókna drewna i blat stanie się szorstki,
  • aplikacja olejowosku: płaskim pędzlem bądź miękką ściereczką (taką, która nie pozostawi paproszków) nałóż olejowosk, zawsze wzdłuż słojów drewna – nanieś tyle warstw, ile zaleca producent na opakowaniu,
  • po 30 min zbierz delikatnie szmatką nadmiar oleju,
  • pozostaw do wyschnięcia, najlepiej na noc,
  • wypoleruj miękką suchą ściereczką.

 

Pielęgnacja drewna olejowanego powinna być przeprowadzana kilka razy w roku. Takie produkty stosujemy na meblach domowych. Odpowiedni produkt do drewna olejowanego usunie połysk oraz świecące plamy. Przed użyciem produktu do pielęgnacji wyczyść drewno środkiem do czyszczenia drewna. Produkt do pielęgnacji, tak jak produkty do czyszczenia i olejowania, sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nałóż za pomocą miękkiej ściereczki i pozostaw do wyschnięcia. Produkt do pielęgnacji drewna olejowanego pozostawi matowe wykończenie drewna i usunie świecące plamy.

Czyszczenie i pielęgnacja mebli lakierowanych i olejowanych pozwala na długi czas zachować ich piękno. Sposób wykończenia drewnianych mebli ma ogromne znaczenie dla ich wyglądu, ale również trwałości, sposobów pielęgnacji czy możliwości renowacji. Wybór odpowiedniego sposobu wykończenia mebli powinien być podyktowany m.in. takimi kwestiami, jak zakładana intensywność eksploatacji mebli i ich umiejscowienie. Decyzję należy więc podejmować w oparciu o dokładną analizę wszystkich tych czynników, dopasowując sposób wykończenia mebli do indywidualnych potrzeb i warunków każdego Klienta.