Meble drewno lite

Komoda czy witryna? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Komoda czy witryna? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

Komoda czy witryna? Które rozwiązanie sprawdza się lepiej?

W salonie można znaleźć mnóstwo niewielkich przedmiotów oraz drobnych rzeczy, do których przechowywania przydatne są komoda lub witryna. Choć oba te rozwiązania sprawdzają się równie dobrze, są pomiędzy nimi dość duże różnice. Które rozwiązanie sprawdzi się zatem lepiej w Twoim przypadku? Przeczytaj i sprawdź sam, co lepiej będzie pasowało do Twojego dużego pokoju.

Meblując swój dom, często trzeba wybierać pomiędzy pewnymi rozwiązaniami. Nawet, jeśli wszystkie wydają się dość podobne, niewielkie różnice często całkowicie zmieniają odbiór całego pomieszczenia, a co dopiero by rzec o tak fundamentalnej kwestii, jaką jest wybór między komodą a witryną do salonu… Który mebel lepiej sprawdzi się w dużym pokoju gościnnym? To trudne pytanie, ale odpowiedź na nie wcale nie musi sprawiać dużo problemów – przede wszystkim oba te rozwiązania należy odpowiednio porównać.

Jak umeblować swój dom?

Wybór pomiędzy odpowiednimi meblami nie jest łatwy – powinny one tworzyć pewną całość, dopełniać się z wystrojem całego mieszkania i nawzajem uzupełniać. Wybór stołu uzależniony jest od wyglądu krzeseł, a te powinny pasować do foteli; szafy z kolei zawsze tworzą jedną linię z komodą lub witryną. No właśnie… co lepiej sprawdzi się w salonie? Niewielka, gustowna komoda na małe drobiazgi, czy wysoka, dostojna witryna, w której można umieścić za szkłem drogą ceramikę, niczym piękny eksponat? Odpowiedź jest prosta – to zależy. Od czego?

  • Wybranego stylu architektonicznego – w prostym stylu rustykalnym o wiele lepiej wygląda prosta komoda, nierzucająca się w oczy, natomiast przy wyborze stylu retro, lepszym wyborem będzie klasyczna witryna, przypominająca stare czasy.
  • Potrzeb właściciela – jeśli w Twoim posiadaniu jest piękna i drogocenna porcelana, może warto pomyśleć o jej wyeksponowaniu z pomocą witryny?
  • Niebagatelne znaczenie mają też własne upodobania i preferencje – w domu musisz czuć się swojsko, dlatego powinieneś umeblować swoje mieszkanie według własnych upodobań.

Także pod kątem funkcjonalności komoda ma inne atuty niż witryna. Przed decyzją warto więc zapoznać się z mocnymi i słabymi stronami obu rozwiązań.

Dlaczego warto wybrać komodę?

Komoda to dużo bardziej uniwersalne rozwiązanie, które dobrze pasuje do każdego pomieszczenia:

  • W sypialni i garderobie nada się do przetrzymywania ubrań – szuflady ułatwiają sięgnięcie po ubranie, którego akurat potrzebujesz, umożliwiają także uporządkowanie i trzymanie różnych typów bielizny osobno.
  • W jadalni komoda z szufladami może służyć do przechowywania większych ilości talerzy, garnków oraz innych przyborów kuchennych – jest to wówczas doskonałe uzupełnienie stołu w tym pomieszczeniu.
  • W pokoju dziecięcym taki mebel sprawdza się przy porządkowaniu zabawek oraz przyborów szkolnych dzieci w nieco starszym wieku. Możliwość dostosowania funkcjonalności komody do wieku dziecka to ważny, dodatkowy atut – szczególnie komoda z szufladami z drewna dębowego MERIS może służyć nawet przez wiele pokoleń, dostosowując się do potrzeb nowych właścicieli.
  • Komoda biała (czarna lub szklana) do salonu stanowi ozdobę pomieszczenia. Można w niej ukryć także różne drobiazgi i niewielkie przedmioty, które nie powinny leżeć na wierzchu, a w szczególności schować w niej można dokumenty.
  • Korytarze bywają dość wąskie, dlatego w tym przypadku dobrym wyborem jest wąska komoda z szufladami na przybory do czyszczenia butów oraz kapcie. Nie zajmuje ona dużo miejsca i nie przeszkadza w poruszaniu się po domu, a przy tym pozwala schować również kapcie dla gości.

W naszej ofercie mamy różne, ciekawe komody, które doskonale pasują do każdego wystroju wnętrza – prostsze i surowe – do stylu rustykalnego oraz bogate – do nowoczesnych domów. Na szczególną uwagę zasługują dębowe komody z litego drzewa, które są w stanie przetrwać przez wiele pokoleń, na przykład stylowa, ale też niezwykle funkcyjna komody MERIS I.

Inną zaletą komód jest ich niewielki rozmiar – zmieszczą się w każdym zakątku pomieszczenia i nie będą rzucać się zbyt mocno w oczy, jeśli nie chcemy ich akcentować; jednocześnie zapewniają zaskakująco dużą pojemność.

Jakie są zalety witryny w salonie?

Witryny do salonu stanowią przede wszystkim element ozdobny i estetyczny – pozwalają wyeksponować drogocenną porcelanę, piękne figurki czy wyjątkowe książki za szklanymi drzwiczkami. Można w nich umieścić również trofea lub inne zdobyte nagrody.

Witryna stanowi też doskonałe uzupełnienie meblościanki, szafy czy regału. Takie meble dobrze prezentują się w swoim sąsiedztwie, szczególnie jeśli wykonane są z podobnych materiałów i w tym samym kolorze. Istotne jest również to, aby styl wykonania był do siebie przynajmniej trochę podobny.

Wysoka witryna do salonu nie tylko pomieści mnóstwo dobrze prezentujących się ozdób, ale także uchroni je przed kurzem i brudem, dzięki czemu nie będzie trzeba ich często czyścić – w przypadku porcelany może być to spora oszczędność czasu. Umycie szyby w drzwiczkach z pomocą typowego detergentu przeznaczonego do takich powierzchni, zajmie z kolei kilka chwil.

Nie tylko do salonu

Choć witryna pasuje do różnych pomieszczeń, takich jak pokój dziecięcy, jadalnia czy nawet sypialnia, ze względu na jej charakter, najczęściej można ją spotkać w salonie. W ofercie naszego sklepu mamy witryny różnego rodzaju – od prostych, niemal rustykalnych, do bardziej ozdobnych o ciekawych, inspirujących kształtach.

Przykładem tych drugich może być designerska witryna z drewna litego Carla – jej oryginalny kolor oraz kształt dolnej szafki z pewnością przykują wzrok. Taki mebel stanowi ozdobę niejednego salonu. Dostępny jest on także w nieco mniejszej wersji, przeznaczonej głównie do gabinetów – witryna MERIS. To doskonałe przykłady na to, że witryna nie musi kojarzyć się tylko ze starymi czasami i nudnymi, standardowymi kształtami.

Co zatem wybrać?

Niewielka, stylowa komoda czy piękna, duża witryna? Cenowo tańsza jest na pewno pierwsza opcja, ale nie zapewni ona odpowiedniego miejsca do ekspozycji swoich największych skarbów; natomiast witryna używana stanowi dobrą ofertę także cenowo, choć może być nieco zniszczona, a nawet uszkodzona. Z tego względu lepiej zainwestować kilkaset złotych w zupełnie nowy produkt o najwyższej jakości.

Wybór powinien być podyktowany także potrzebami kupującego i jego wizją salonu i całego domu. Meble powinny wyrażać charakter domowników, dlatego zarówno komoda, jak i witryna stanowią równie dobre rozwiązanie, a ostateczna decyzja zależna jest od danej sytuacji i przeznaczenia mebla.