Meble drewno lite

Jaki stół kupić do domu? Sprawdź modele z podciętymi blatami

Jaki stół kupić do domu? Sprawdź modele z podciętymi blatami

Jaki stół kupić do domu? Sprawdź modele z podciętymi blatami

Na stół znajdzie się miejsce w każdym salonie oraz jadalni – to niezbędne wyposażenie każdego domu. Na rynku dostępnych jest jednak wiele ciekawych, designerskich modeli, dlatego wybór odpowiedniego z nich nie zawsze jest prosty. Jak np. nowoczesnego stołu z podciętymi blatami, który może stanowić doskonałą ozdobę każdego salonu. W jakim stylu taki mebel sprawdzi się najlepiej? Przekonaj się, czy będzie on pasował do Twojej kuchni.

Stół spełnia wiele istotnych funkcji – obok foteli i sofy jest najbardziej funkcyjnym meblem w salonie. Nic więc dziwnego, że zwraca się na niego dużą uwagę. W naszej ofercie można również znaleźć wiele ciekawych modeli przeznaczonych do różnych stylów architektonicznych oraz wielkości mieszkania. Na jakie stoły warto postawić przy meblowaniu swojego salonu, kuchni lub jadalni? Każde rozwiązanie ma swoje zalety. Sprawdź, jaki stół będzie pasował do Ciebie!

Rodzaje stołów

Dla każdego użytkownika inny stół może być tym idealnym modelem, w pełni funkcjonalnym i pasującym do wystroju wnętrza. Czy będzie to stół z podciętym blatem do salonu, czy stół ze szklanym blatem do jadalni. Każdy może dobrze spełnić swoją rolę. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto zastanowić się, jakie typy stołów są dostępne w ofercie. Z najbardziej popularnych wymienić można:

  • Stoły z tworzywa sztucznego – przeznaczone głównie na tarasy i balkony. Również wysokiej jakości plastik może imitować piękne drzewo, jednak tego rodzaju meble nie zastąpią domowych stołów.
  • Dębowe stoły nowoczesne z podciętym blatem to klasyczne piękno litego drzewa, które zawsze robi ogromne wrażenie i doskonale prezentuje się w każdym domu.
  • Stoły z płyty MDF – alternatywa dla drewnianych blatów. Lakierowana powierzchnia zakrywa wszelkie łączenia czy sęki.
  • Stoły ze szklanym blatem – choć wyglądają na mniej wytrzymałe, są w pełni funkcjonalne i można na nich wykonywać te same czynności, co na drewnianych (oprócz wchodzenia na stół w celu wymiany żarówki).
  • Stoły kamienne – blat z kamienia od zawsze cieszy się ogromnym zaufaniem; oceniany jest jako stylowy oraz elegancki, lecz bywa również dość ciężki.
  • Stoły rozkładane – choć nie jest to związane z materiałem, warto wydzielić jako osobną grupę stoły z możliwością rozłożenia blatu. Posiadają one zazwyczaj mechanizmy, które pozwalają na zwiększenie powierzchni użytkowej.

Wybór odpowiedniego rodzaju stołu zależy więc od potrzeb i układu domu. Spośród tak dużej oferty, ciężko zdecydować się na konkretny model, jednak istnieje kilka ważnych aspektów ułatwiających ocenę i zakup najlepszego rozwiązania – wystarczy porównać stoły pod kątem wyglądu, funkcjonalności czy ceny.

Design na pierwszym miejscu?

Meble mogą być proste, rustykalne, nowoczesne, o wyjątkowym kształcie, a nawet niezwykle ozdobne czy glamour – ich wygląd w każdym przypadku ma niebagatelne znaczenie. Oprócz funkcji użytkowych, stół pełni w salonie także rolę estetyczną.

Przykładem prostego, ale stylowego stołu może być CORTEZ, którego blat został ozdobiony pięknymi podcięciami; mocne i wytrzymałe, metalowe nogi zapewniają zaś stabilność mebla. Tego typu dębowy stół industrialny z podciętym blatem sprawdzi się w dość prostych stylach, jak rustykalny, skandynawski lub nowoczesny.

Stoły szklane z pewnością wykazują ciekawszą estetykę. Szkło stało się ostatnio bardzo modne, także w roli blatów. Warto jednak zwrócić uwagę na trudność w utrzymaniu ich w czystości, choć nie da się zaprzeczyć, że wygląd stanowi jeden z głównych elementów oceny mebla przed jego zakupem – nie inaczej jest także ze stołami szklanymi.

Funkcjonalność zawsze jest ważna

Drugim aspektem, który ma decydujące znaczenie przy kupowaniu mebli, jest ich funkcjonalność. Stół z podciętym blatem do pokoju wykorzystywany jest do robienia notatek, odrabiania lekcji, jedzenia wspólnych posiłków, czy jako miejsce na kawę, gdy odwiedzą nas sąsiedzi lub znajomi. Podobne funkcje stół pełni w jadalni, choć jest on przeznaczony głównie do jedzenia posiłków, przez co bywa znacznie wyższy.

W jadalni dobrze sprawdzi się prostokątny stół z podciętym blatem z kolekcji VITA – jest on bardzo wygodny dzięki temu, że nogi schowane są nieco głębiej blatu i nie przeszkadzają przy siadaniu. Duży blat pomieści potrzebne naczynia dla całej rodziny, z kolei podcięte krawędzie zapewniają wizualną lekkość i delikatność.

Nieco inaczej funkcjonalność zarysowuje się w przypadku pokoju, gdy obok jest osobna jadalnia. Wówczas wystarczy zwykle tylko niewielki okrągły stół z podciętym blatem, który będzie służył jako stolik kawowy na czas wizyty gości.

Rola, jaką pełnić ma stół w domu, jest zależna od układu pomieszczeń oraz obecności innych mebli; z pewnością jest to również kwestia gustu i przyzwyczajeń w danej rodzinie.

Cena oraz jakość

W wielu przypadkach cena stanowi decydujący aspekt pod względem zakupu. Jednak w parze z nią zawsze powinna iść jakość wykonania oraz rodzaj surowca. Tani stół z podciętym blatem może i będzie najtańszą opcją w chwili zakupu. Jednak mniejsza wytrzymałość może spowodować szybszą potrzebę zakupu kolejnego modelu stołu.

W przypadku wielu okazji warto więc postawić na droższe, ale bardziej wytrzymałe rozwiązania, które posłużą nam przez wiele lat. Z tego powodu największą popularnością cieszą się stoły dębowe, z litego drzewa, które mogą przetrwać przez wiele pokoleń.

Idealny stół dla Ciebie

Wybór odpowiedniego stołu do swojego salonu nie jest prosty – ogromna liczba modeli dostępnych na rynku również nie ułatwia podjęcia decyzji. Każdy z nich pasuje do innego wystroju wnętrza i innego przeznaczenia.

Liczą się trzy elementy: funkcjonalność, cena i jakość. Mają one ogromne znaczenie przy wyborze idealnego stołu, jednak niemniej ważny jest wygląd kupowanego mebla. W ostatnim czasie szczególnie dużą popularnością cieszą się stoły z podciętym blatem. Na wygląd wpływa też materiał – klasyczny, lity dąb, ciekawe i inspirujące szkło czy użyteczna płyta MDF.