Meble drewno lite

Drewno lakierowane czy olejowane

Drewno lakierowane czy olejowane

Drewno lakierowane czy olejowane? Które rozwiązanie wybrać?

Piękny, drewniany stół w jadalni to niewątpliwie ozdoba niejednej aranżacji. Blaty drewniane wyglądają niezwykle efektownie, ale niestety istnieje wiele czynników, które mogą je zniszczyć. Rozlana kawa, rozbita szklanka, wysoka temperatura, a także możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych – to codzienność. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie powłok drewnianych mebli, aby cieszyły nas przez długie lata swoim wyglądem. Drewno lakierowane lub olejowane- to dwa podstawowe sposoby na zabezpieczenie drewna przed wpływem niekorzystnych czynników.

Lakierowanie drewna krok po kroku

Lakierowanie to nakładanie warstwy lakieru na drewnianą powierzchnię. Lakier nie wnika w drewno, tworzy jedynie powłokę na jego zewnętrznej powierzchni. Meble lakierowane są bardzo łatwe w utrzymaniu czystości. Ponadto lakier chroni drewno przed zabrudzeniami i wilgocią, uwydatnia i podkreśla naturalny kolor drewna. Chroni je od zewnątrz, pozostawiając na nim grubą warstwę. Jednakże w wyniku użytkowania powstałe rysy na lakierze można zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nową, co znacznie poprawia wygląd powierzchni drewnianej. Meble lakierowane mają dobrą odporność na ciecze, słabszą na wysoką temperaturę. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów: matowe, półmatowe czy z połyskiem. Lakierowanie drewna sprawia, że jest ono piękne, funkcjonalne i trwałe. Należy pamiętać, że z upływem lat lakier może się ścierać. Nie zaleca się naprawiać ewentualnych uszkodzeń w warunkach domowych. W przypadku odpryśnięcia lub wytarcia lakieru w jednym miejscu konieczne jest ponowne lakierowanie całej powierzchni. Lakier polecany jest do powierzchni często używanych, przy meblach tj. stoły do jadalni czy biurka do gabinetu.

Olejowanie drewna – wszystko co trzeba wiedzieć

Olejowanie to druga technika zabezpieczania drewna. Meble olejowane są pokrywane warstwą specjalnego oleju, który jest nakładany na drewno kilkukrotnie. Olej wygląda bardzo naturalnie, nadaje efekt „wilgotnego drewna”. Wnika głęboko w strukturę drewna, czyniąc go odpornym na wilgoć i wysokie temperatury, jednakże mniej skutecznie niż lakier. Ponadto warstwa oleju podkreśla naturalną strukturę drewna, wyczuwalne jest to przy przejechaniu dłonią po blacie. Naturalne olejowoski dostępne są w wersji matowej lub z połyskiem, nadają drewnu lekko miodowy odcień. Ponadto drewno olejowane uwydatnia jego kolor i usłojenie. Powierzchnie olejowane nie łuszczą się i nie wybrzuszają, podczas gdy pozwalają drewnu oddychać. Bez wątpienia meble olejowane wymagają odpowiedniej pielęgnacji, niezbędne jest systematyczne odnawianie warstwy oleju poprzez nakładanie środka renowacyjnego co najmniej 2-3 razy w roku. Rysa powstająca na drewnie olejowanym szybko znika i staję się niewidoczna. Olejowanie polecamy do mebli tj. witryny do salonu, komody, szafki RTV czy barki na alkohol.