Drewno lakierowane czy olejowane

Drewno lakierowane czy olejowane find us on https://www.facebook.com/RaWoodpl/

Piękny, drewniany stół w jadalni to niewątpliwie ozdoba niejednej aranżacji. Blaty drewniane prezentują się niezwykle efektownie, ale niestety narażone są na wiele czynników, które mogą je zniszczyć. Rozlana kawa, rozbita szklanka, wysoka temperatura, a także możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych – to codzienność. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie powłok drewnianych mebli, aby cieszyły nas przez długie lata swoim wyglądem. Można je zabezpieczyć przed wpływem niekorzystnych czynników na dwa podstawowe sposoby. Jest to albo olejowanie, albo lakierowanie ich powierzchni.

Drewno lakierowane czy olejowane? Które rozwiązanie wybrać?

Lakierowaniem nazywamy nakładanie warstwy lakieru na powierzchnię drewnianą. Lakier nie wynika w drewno tworzy jedynie powłokę na zewnętrznej jego powierzchni. Powierzchnia pokryta lakierem jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Lakieru chroni drewno przed zabrudzeniami i wilgocią, uwydatnia i podkreśla naturalny kolor drewna. Chroni je od zewnątrz, pozostawiając na nim grubą warstwę. Jednakże w wyniku użytkowania powstałe rysy na lakierze można zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nową, co znacznie poprawia wygląd powierzchni drewnianej. Powierzchnie lakierowane mają dobra odporność na ciecze, słabszą na wysoką temperaturę. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów: matowe, półmatowe czy z połyskiem. Powierzchnie lakierowane pięknie wyglądają, są funkcjonalne i trwałe. Należy pamiętać, że z upływem lat lakier może się ścierać. Nie zaleca się naprawiać ewentualnych uszkodzeń w warunkach domowych. W przypadku odpryśnięcia lub wytarcia lakieru w jednym miejscu konieczne jest ponowne lakierowanie całej powierzchni.

drewno lakierowane

 

Olejowanie to druga technika zabezpieczania drewna. Drewniana powierzchnia jest pokrywana warstwą specjalnego oleju, który jest nakładany na drewno kilkukrotnie. Olej wygląda bardzo naturalnie, nadaje efekt „wilgotnego drewna”. Wnika głęboko w strukturę drewna, czyniąc go odpornym na wilgoć i wysokie temperatury, jednakże mniej skutecznie niż lakier. Warstwa oleju podkreśla naturalną strukturę drewna, wyczuwalne jest to przy przejechaniu dłonią po blacie. Naturalne olejowoski dostępne są w wersji matowej lub z połyskiem, nadają drewnu lekko miodowy odcień. Uwydatniają kolor i usłojenie. Powierzchnie olejowany nie łuszczą się i nie wybrzuszają, pozwalają drewnu oddychać. Olejowane powierzchnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, niezbędne jest systematyczne odnawianie warstwy oleju poprzez nakładanie środka renowacyjnego co najmniej 2-3 razy w roku. Rysa powstająca na drewnie olejowanym szybko znika i staję się niewidoczna.

drewno olejowane

 

Instrukcja pielęgnacji lakierowanych i olejowanych mebli drewnianych

Pielęgnacja powierzchni lakierowanych

Lakierowanie blatów stanowi doskonałą ochronę dla drewna. Utrzymanie w czystości lakierowanych powierzchni nie jest trudnym zadaniem. Kurz, brud oraz inne zanieczyszczenia usuniesz przy pomocy miękkiej, suchej ściereczki, np. z mikrofibry. Przy użyciu jakiegokolwiek środka do czyszczenia nałóż go najpierw na ściereczkę i dopiero na drewno. Nie nakładaj produktów bezpośrednio na drewno. Rozpuszczony brud usuń czystą ściereczką. Pamiętaj, że nieodpowiednie środki mogą odbarwić drewno. Zawsze sprawdź na etykiecie czy dany produkt przeznaczony jest do mebli drewnianych lakierowanych oraz nakładaj go zgodnie z zaleceniem producenta.
Meble drewniane nie lubią wody, dlatego też nie powinno się myć ich wodą z płynem. Postępuj bardzo ostrożnie, jeżeli chcesz używać domowych sposobów na czyszczenie drewna. Nieodpowiednie metody mogą trwale uszkodzić lakierowaną powierzchnię. Zawsze należy sprawdzać czy dany produkt jest przeznaczony do lakierowanych powierzchni drewnianych.
Pamiętaj, że są różne wykończenia drewna (np. połysk, mat) i do każdego jest inny środek do pielęgnacji. Jeden produkt nie może jednocześnie nadać połysku i zmatowić drewna. Meble z połyskiem często są z biegiem lat zmatowiałe. Do konserwacji użyj odpowiedniego i przeznaczonego do tego produktu, który nada piękny połysk. Jeżeli masz meble z wykończeniem matowym użyj odpowiedniego i przeznaczonego do tego produktu nadającego wykończenie matowe, a matowa powierzchnia przestanie się świecić. Nie kupuj produktów uniwersalnych dwa w jednym. Środek może albo czyścić albo zabezpieczać drewno.
Należycie użytkowany i konserwowany lakierowany blat z drewna litegonie wymaga wymiany powłoki lakierniczej, dzięki czemu blaty lakierowane długo zachowują piękny wygląd.

 

Pielęgnacja powierzchni olejowanych

Pielęgnacja mebli olejowanych pozwoli nam cieszyć się ich naturalnym wyglądem przez długie lata. Nie jest to szczególnie trudne, ale wymaga zastosowania kilku zasad i przede wszystkich systematyczności. Blaty olejowane czyści się suchą albo delikatnie zwilżoną, miękką ściereczką, żeby uniknąć drobnych rysek na powierzchni. Trzeba zwrócić uwagę, by była ona wilgotna, ale nie mokra. Warto pamiętać także o tym, by meble olejowane czyścić zgodnie z ułożeniem słojów. Blaty z litego drewna wykończone olejem trzeba co jakiś czas pokryć olejem ponownie. Dzięki temu będą wyglądały jak nowe.
Nigdy nie myj mebli olejowanych detergentami! Jest to prosta droga do powstania uciążliwej odbarwionej plamy. To samo dotyczy przypadkowego wylania alkoholu, należy szybko go usunąć aby nie dopuścić do wchłonięcia w strukturę drewna, gdyż może to odbarwić drewno. Oraz gorących naczyń, które pozostawią po sobie ślad na powierzchni. Meble drewniane olejowane zawsze czyścimy tylko i wyłącznie łagodnymi środkami przeznaczonymi specjalnie do nich. Środek do czyszczenia zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nakładaj na ściereczkę i wyczyść drewno. Brud ściągnij czystą ściereczką.
Drewno chłonie olej stopniowo, dlatego też olejowanie należy wykonywać systematycznie. Częstotliwość olejowania zależna jest od rodzaju powierzchni, zazwyczaj 2-3 razy do roku (z obu stron). Olej zawsze sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nie stosuj go na mokrej powierzchni. Przed olejowaniem usuń brud, kurz i tłuszcz z drewna odpowiednim środkiem do czyszczenia mebli olejowanych.
Olejowanie w kilku krokach:
  • szlifowanie powierzchni: oczyść blat papierem ściernym o niskiej gradacji P180-220, może to być papier w kostce lub też przy pomocy szlifierki (zawsze wzdłuż słojów drewna!),
  • dokładnie oczyść powstały pył odkurzaczem bądź szmatką (należy pamiętać by nie moczyć przeszlifowanego blatu, gdyż mogą podnieść się włókna drewna i blat stanie się szorstki,
  • aplikacja olejowosku: płaskim pędzlem bądź miękką ściereczką ( taką co nie pozostawi paproszków) nałóż olejowosk, zawsze wzdłuż słojów drewna – nanieś tyle warstw ile zaleca producent na opakowaniu,
  • po 30 min. zbieramy delikatnie szmatką nadmiar oleju,
  • pozostawiamy do wyschnięcia, najlepiej na noc,
  • polerujemy miękką suchą ściereczka.
Pielęgnację drewna olejowanego przeprowadzamy kilka razy w roku. Takie produkty stosujemy na meblach domowych. Odpowiedni produkt do drewna olejowanego usunie połysk oraz świecące plamy. Przed użyciem produktu do pielęgnacji wyczyść drewno środkiem do czyszczenia drewna. Produkt do pielęgnacji, tak jak produkty do czyszczenia i olejowania, sprawdź przed użyciem w niewidocznym miejscu. Nałóż za pomocą miękkiej ściereczki i pozostaw do wyschnięcia. Produkt do pielęgnacji drewna olejowanego pozostawi matowe wykończenie drewna i usunie świecące plamy.