Drewno lakierowane czy olejowane

Drewno lakierowane czy olejowane find us on https://www.facebook.com/RaWoodpl/

Drewno lakierowane czy olejowane? Które rozwiązanie wybrać?

Piękny, drewniany stół w jadalni to niewątpliwie ozdoba niejednej aranżacji. Blaty drewniane prezentują się niezwykle efektownie, ale niestety narażone są na wiele czynników, które mogą je zniszczyć. Rozlana kawa, rozbita szklanka, wysoka temperatura, a także możliwość powstania uszkodzeń mechanicznych – to codzienność. Niezbędne jest odpowiednie zabezpieczenie powłok drewnianych mebli, aby cieszyły nas przez długie lata swoim wyglądem. Można je zabezpieczyć przed wpływem niekorzystnych czynników na dwa podstawowe sposoby. Jest to albo olejowanie, albo lakierowanie ich powierzchni.

 

Lakierowaniem nazywamy nakładanie warstwy lakieru na powierzchnię drewnianą. Lakier nie wnika w drewno, tworzy jedynie powłokę na jego zewnętrznej powierzchni. Powierzchnia lakierowana jest bardzo łatwa w utrzymaniu czystości. Lakieru chroni drewno przed zabrudzeniami i wilgocią, uwydatnia i podkreśla naturalny kolor drewna. Chroni je od zewnątrz, pozostawiając na nim grubą warstwę. Jednakże w wyniku użytkowania powstałe rysy na lakierze można zeszlifować wierzchnią warstwę lakieru i nałożyć nową, co znacznie poprawia wygląd powierzchni drewnianej. Powierzchnie lakierowane mają dobra odporność na ciecze, słabszą na wysoką temperaturę. Na rynku dostępne są różne rodzaje lakierów: matowe, półmatowe czy z połyskiem. Lakierowanie drewna sprawia, że jest ono piękne, funkcjonalne i trwałe. Należy pamiętać, że z upływem lat lakier może się ścierać. Nie zaleca się naprawiać ewentualnych uszkodzeń w warunkach domowych. W przypadku odpryśnięcia lub wytarcia lakieru w jednym miejscu konieczne jest ponowne lakierowanie całej powierzchni.

Olejowanie to druga technika zabezpieczania drewna. Drewniana powierzchnia jest kilkukrotnie pokrywana warstwą specjalnego oleju, który jest nakładany na drewno kilkukrotnie. Olej wygląda bardzo naturalnie, nadaje efekt „wilgotnego drewna”. Wnika głęboko w strukturę drewna, czyniąc go odpornym na wilgoć i wysokie temperatury, jednakże mniej skutecznie niż lakier. Warstwa oleju podkreśla naturalną strukturę drewna, wyczuwalne jest to przy przejechaniu dłonią po blacie. Naturalne olejowoski dostępne są w wersji matowej lub z połyskiem, nadają drewnu lekko miodowy odcień. Ponadto drewno olejowane uwydatnia jego kolor i usłojenie. Powierzchnie olejowane nie łuszczą się i nie wybrzuszają, pozwalają drewnu oddychać. Olejowane powierzchnie wymagają odpowiedniej pielęgnacji, niezbędne jest systematyczne odnawianie warstwy oleju poprzez nakładanie środka renowacyjnego co najmniej 2-3 razy w roku. Rysa powstająca na drewnie olejowanym szybko znika i staję się niewidoczna.