Dlaczego warto inwestować w meble drewniane?

Meble z drewna litego find us on https://www.facebook.com/RaWoodpl/

Dlaczego warto inwestować w meble drewniane?

Jeśli przymierzasz się do odświeżenia wystroju swojego mieszkania lub zamierzasz od podstaw umeblować swój dom, z pewnością stosunkowo wysoka cena mebli drewnianych (w porównaniu z meblami ze sklejki czy z innych materiałów drewnopodobnych) nie stanowi dla Ciebie żadnego zaskoczenia. Jednak biorąc pod uwagę, że umeblowanie mieszkania to decyzja, którą podejmuje się na długie lata, powinniśmy rozważyć, czy aby na pewno inwestycja w meble drewniane nie okaże się dla nas idealnym rozwiązaniem, również ze względów ekonomicznych.

Zalety mebli z litego drewna

Przede wszystkim podstawową zaletą mebli z litego drewna jest ich estetyczny wygląd. Świetnie prezentują się w każdym rodzaju wnętrza, ponieważ od razu widać niezwykłą solidność ich wykonania, co automatycznie podnosi prestiż poszczególnych pomieszczeń. W dodatku doskonale komponują się właściwie ze wszystkimi kolorami ścian czy typem podłóg. Meble z litego drewna pasują zarówno do nowoczesnych minimalistycznych wnętrz, których stają się główną ozdobą, jak i do stylizowanych na minione epoki kunsztownych salonów.

Natomiast naturalny rysunek drewna, jego unikatowa faktura, przyjemnie gładka, a zarazem ciepła w dotyku – to cechy, których nie da się zastąpić żadnym innym materiałem. Dlatego warto nadać swoim wnętrzom wyrazisty charakter, wydobywając ich niepowtarzalny potencjał, za sprawą pięknych drewnianych mebli. Ponadto warto mieć na uwadze, szczególnie jeśli cenimy sobie otaczanie się oryginalnymi przedmiotami „z duszą”, że każdy egzemplarz drewnianych mebli jest absolutnie wyjątkowy, ponieważ nie ma drugiego takiego samego układu słojów oraz sęków jak na naszej szafie lub stole. Dodatkowo, decydując się na drewno lite, możemy na przestrzeni lat, kiedy meble będą nam wiernie służyć, obserwować subtelne dojrzewanie tego tworzywa, które pod wpływem promieni słonecznych będzie bardzo powoli i stopniowo ciemnieć.

Lite drewno jest dostępne w różnych wariantach gatunkowych

W zależności od naszych preferencji estetycznych oraz od tego, jaki wizualny efekt chcemy osiągnąć, można oczywiście zdecydować się na inny gatunek drewna. Każdy z nich ma swoje wyjątkowe właściwości, zarówno pod względem twardości, jak i jego wyglądu. Oto z jakich gatunków wytwarza się obecnie meble:

 

  • sosna – najtańsza, ale również najbardziej podatna na barwienie, dlatego idealnie nadaje się do każdego rodzaju wnętrz, szczególnie tych, w których przebywają alergicy, ponieważ drewno sosnowe ma wyjątkowe właściwości elektrostatyczne;
  • jesion – charakteryzuje się wyjątkowo subtelną barwą, najczęściej jasną, choć niepozbawioną wyraziście kontrastowych akcentów;
  • dąb – najszlachetniejszy gatunek, również najtrwalszy, którego cechuje wyraźny rysunek słojów i niezwykle ciepła barwa, dlatego nada każdemu pomieszczeniu elegancki wygląd;
  • stare drewno – pozyskiwane w idei recyklingowej i zero waste, a to nie jedyna jego zaleta – oprócz sentymentalnej historii i „duszy” mebli ze starego drewna, charakteryzują się one również klimatycznym delikatnie postarzonym designem, co z pewnością nada pomieszczeniu wyrazisty wygląd.

Jak widać, możliwości jest naprawdę wiele, wszystko zależy od indywidualnych gustów i dekoracyjnych koncepcji. Jednak gwarantujemy, że każdy gatunek drewna ma swoje unikatowe zalety i sprawi, że meble będą się wspaniale prezentować.

Czy warto zainwestować w meble drewniane?

No dobrze, wydaje się, że lite drewno stanowi idealny materiał, z jakich wykonuje się meble. Jednak wyższe ceny odstraszają od tego zakupu, choć tak naprawdę to mylne myślenie. Dlatego jeśli zastanawiasz się, czy meble drewniane się opłacają, zapewniamy, że porównując trwałość drewna oraz materiałów drewnopodobnych, zdecydowanie tak.

Takie meble są niezwykle odporne i wytrzymałe na wszelkiego rodzaju zarysowania czy uszkodzenia. Szczególnie, jeśli będziemy odpowiednio dbać o swoje meble i je właściwie pielęgnować – polecamy w tym celu specjalne olejki, które utrzymują ich piękny wygląd oraz zapewniają olśniewający blask. A nawet, jeżeli po wielu latach meble zaczną wykazywać ślady użytkowania, doda im to wyłącznie unikatowego charakteru. Stół czy łóżko z litego drewna to inwestycja, która będzie służyła jeszcze przyszłym pokoleniom!

Długowieczne meble są przyjazne dla środowiska!

A zatem, biorąc pod uwagę długowieczność mebli z litego drewna, nietrudno jest stwierdzić, że tak naprawdę, w porównaniu z meblami z tańszych tworzyw drewnopodobnych, są w ostatecznym rozrachunku nawet tańsze. A to z tej prostej przyczyny, że tańsze meble zdecydowanie szybciej się wysłużą i za parę lat może się okazać, że będziemy musieli wymienić je na tzw. „nowszy model”. Co w dzisiejszych anty-konsumpcjonistycznych czasach wydaje się szczególnie nieodpowiednim podejściem, jeżeli chcemy wspólnie dbać o dobro Ziemi.

Decydując się na meble z litego drewna, jesteśmy zdecydowanie bardziej ekologiczni niż wybierając tańsze, a zarazem mniej trwałe materiały, które spowodują kolejne zakupy. Dokonujmy zatem świadomych konsumenckich wyborów, w poszanowaniu dla drzew, a dzięki temu zminimalizujemy wykorzystywanie naszej wspólnej planety.

Jak odpowiednio pielęgnować meble z litego drewna?

Jak już wyżej wspomnieliśmy, żeby przedłużyć żywotność naszych mebli, warto o nie właściwie zadbać, co wbrew pozorom jest naprawdę proste i nie wymaga wcale wiele uwagi. Wystarczy raz w miesiącu przecierać meble z surowego drewna ścierką nasączoną specjalnym olejkiem, zabezpieczającym drewniane powierzchnie przed niechcianymi rysami. Dodatkowo, ewentualne dotychczasowe oznaki codziennego użytkowania stają się dzięki temu mniej widoczne. Z kolei meble z drewna woskowanego także powinno się pielęgnować przeznaczonymi dla nich preparatami. Jeśli chodzi o te lakierowane, wystarczy zwykła delikatnie nawilżona wodą albo nasączona specjalnym preparatem antystatycznym szmatka, jeżeli chcemy nieco opóźnić osadzanie się kurzu na meblach.

Ponadto, szczęśliwi właściciele mebli z litego drewna muszą pamiętać, że nie należy wystawiać ich na działanie zbyt wysokich temperatur. Dlatego postawienie gorącego naczynia, np. garnka, bezpośrednio na powierzchni, może skutkować powstaniem trwałego odbarwienia. Pamiętajmy też, że lite drewno niezbyt dobrze znosi również nadmierną wilgoć, dlatego wszelkie mokre plamy, powinniśmy wycierać błyskawicznie. Jeśli będziemy się odpowiednio stosować do powyższych rad na temat pielęgnacji drewnianych mebli, powinny nam bez zarzutu służyć jeszcze przez długie, długie lata.

Mamy nadzieję, że jeśli dotychczas wahałeś się lub wahałaś, czy warto zainwestować w meble z drewna litego, nasz artykuł przekonał Cię do dokonania odpowiedniego wyboru. Dlatego nie zwlekaj i nadaj wnętrzom swojego domu lub mieszkania ekskluzywny piękny wygląd!